Araç Kasko Değeri

Araç Kasko Değeri

Hızlı Teklif Almak için Arayın
Araç Kasko Değeri

Sizi ve aracınızı güvence altına alan kasko sigortası, öngörülmeyen kazaların neden olduğu maddi hasarı karşılar. Kasko sigortası ile aracınızı çarpmaya, çarpışmaya veya çalınmaya karşı güvence altına alabilirsiniz. Çarpma fiili, hem aracı sizin çarpmanızı hem de başkasının çarparak aracınıza zarar vermesini içerir. Kaza ve hasarlarda kaskonun maddi zararı karşılama limiti en basit anlamıyla kasko değeri kavramını doğurur. Kasko bedeli ise aracın özelliklerine göre değişkenlik gösteren kasko değerine göre şekillenir. Araç kasko bedeli aracın marka, model, yaş gibi birkaç unsurdan etkilenir.  

 

Araç Kasko Değerleri Ne İfade Eder?

Kasko değeri terimi, kasko poliçesi düzenlenirken duyacağınız ilk kavramlar arasında yer alır. Çünkü kasko değeri, kasko fiyatını belirlemeye yarayan değerdir. Başka bir ifadeyle araçların kasko yapılacağı tutarları belirlemek için kasko değerleri kullanılır. Bu değer, aynı zamanda Motorlu Taşıt Vergisi ödenmesinde de temel alınan bedeldir.

Araç kasko değer listesi ise tüm araçlar için hazırlanan fiyat listesini ifade eder. Kasko değer listesi bütün model ve yaşlara uygun olarak her ay güncellenir ve Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından takip edilir. Bu liste aracınız için kasko poliçesi düzenlenirken ya da sigorta şirketi maddi hasarınızı karşılarken başvuru kaynağıdır. Örneğin aracınız bir kaza sonucu pert olduysa ve kasko poliçeniz varsa, sigorta şirketi ödemekle yükümlü olduğu tazminatı bu listeyi kontrol ederek hesaplar. Aynı şekilde, aracınızın ikinci el ya da sıfır araç olmasına bağlı olmaksızın, kasko poliçeniz için öncelikle bu listeden faydalanılır. Diğer taraftan bu listede yer alan bilgiler kesin bilgiler olmayıp, yalnızca tavsiye niteliği taşır.

 

Araç Kasko Değeri Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kasko değer listesi, oluşabilecek bir maddi hasar durumunda bu zararı karşılama limitini belirler. Sigorta şirketi bu listede yer alan bedele kadar aracınızın tüm hasarlarını karşılar. Önemli noktalardan biri, araca sonradan ilave edilmiş aksesuarların kasko değerine dahil edilmemesi ve listedeki değerin dikkate alınmasıdır. Ancak, sonradan ilave ettiğiniz aksesuarları ek prim ödeyerek kasko poliçeniz kapsamına dahil etmeniz mümkündür.

Kasko değeri hesaplama işlemini dilerseniz internet üzerinden kendiniz, dilerseniz sigorta danışmanınız yardımıyla yapabilirsiniz. Araç kasko sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak istemeniz halinde aracınıza ilişkin model, yaş ve özellik bilgilerini doğru bir şekilde girmeniz önem arz eder.

 

Kasko Prim Tutarı Neye Göre Belirlenir?

Kasko sigortası, aracınıza ilişkin maddi hasarları karşılamanıza destek olan bir sigorta türüdür. Bu sigorta zorunlu değildir, yani isteğe bağlıdır. Araçların yaş ve modeline göre hazırlanan kasko değer listesinde 15 yıl temel alınmaktadır. 15 yaşın üzerindeki araçlar için bu listede kasko değer bilgisi yer almamaktadır. Dolayısıyla 15 yaş üzeri olan araçlarda kasko yapılıp yapılmaması sigortalı ve sigorta eden firmanın ortak kararına bağlıdır. Kasko sigortası için temel olarak kasko değer listesi kullanılsa da, poliçeye eklemek ya da çıkarmak istediğiniz teminatlar ödenecek prim tutarını etkiler. Kasko sigortasının kapsamı, araç ve sürücü dışında yolcuların sigorta kapsamında olup olmadığı ya da teminat altındaki riskler poliçe fiyatında belirleyici olur.

Kasko poliçesi, sizi ve aracınızı beklenmeyen kazaların yol açacağı zararlara karşı güvence altına alır. Kasko poliçeleri düzenlenirken temel referans kaynaklarından biri araç kasko değeri bilgisidir. Kasko değerleri  aylık olarak araçların özelliklerine göre güncellenir ve yayımlanır. Araç bilgilerinizi kullanarak araç kasko değeri sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Sigortamjet ile kolaylıkla kasko sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve hem aracınız hem kendiniz için en uygun çözümlerle tanışabilirsiniz.  

EN UYGUN FİYAT GARANTİSİ

Hızlı Teklif Almak için Arayın
Alanında lider 24 sigorta şirketinin 300’den fazla sigorta ürünü arasından ihiyacınıza en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz.