Bireysel Emeklilik Sistemini Tüm Yönleriyle Tanıyın!
Bireysel Emeklilik Sistemini Tüm Yönleriyle Tanıyın!
  23 Aralık 2020 Çarşamba

Bireysel Emeklilik Sistemini Tüm Yönleriyle Tanıyın!
Çalışanların emekli olduklarında yaşam standartlarında oluşacak kayıp en büyük endişeleri arasında yer alıyor. Bu endişeleri gidermeye yönelik oluşturulan Bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenliğin yanında ek gelir imkanı sunuyor. Gönüllülük esasıyla, prim miktarlarını sigortalıların belirleyeceği tasarruf ve yatırım aracı olan BES, kaliteli bir emeklilik yaşamının kapısını aralıyor.

Bireysel Emeklilik Nedir?
Bireysel emeklilik nedir, sorusunu özetle kısa adıyla BES, sosyal güvenlik sisteminde tamamlayıcı bir rol oynayan, birikim ve yatırım sistemi olarak cevaplayabiliriz. Bireysel Emeklilik Sigortası; emeklilikte ikinci düzenli gelir elde etmek isteyenler için, kolay birikim hedefleyen, güvenli şeffaf bir sistemde aynı zamanda % 25 bireysel emeklilik devlet katkısı ile birçok avantajı içinde barındırır. Birikimlerin yatırıldığı fonların seçiminde esneklik sağlayan BES, yapısı itibarıyla ayrıca yatırım sistemi olarak hizmet vermektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?
Poliçeye sahip olanlar bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren, en az on yıl sistemde aktif olarak bulunmak koşuluyla 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanmış olur. Emeklilik poliçenizi, emekliliğe yönelik beklentilerinize, gelir düzeyinize ve yaşına uygun bir seçenekle düzenleyebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesaplama yöntemiyle ödeyeceğiniz prim tutarını belirleyerek emekliliğinizde ne kadar gelir sahibi olacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Ayrıca birikimlerinizi kendinizin belirleyeceği fonlarda değerlendirebileceğiniz gibi tercihte bulunmadığınız takdirde yatırımınızı standart fonlarda değerlendirebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesabındaki birikiminizi ve ödenen katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranlarını veya tutarlarını, bir yılda en fazla altı kez değiştirerek birikiminize yön verebilirsiniz. Dilerseniz BES yaptığınız sigorta şirketini iki yılın sonunda değiştirebilir, iki iş günü içinde yeni şirketinize geçiş yapabilirsiniz. Daha önce aktarım yapmışsanız bir yıl bekleyerek yeni şirketinize geçiş yapabilirsiniz. Hazırladığınız emeklilik planı kolaylıkla bir yılda en fazla dört kez değiştirme hakkını kullanarak, hayatınızdaki değişime uygun yeni planlar oluşturabilirsiniz. Emeklilik sözleşmenizde yer alan katkı payı tutarı ve ödeme dönemi değiştirerek gelirinizdeki değişimlere bağlı olarak poliçenizi düzenleyebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Bireysel emeklilik sorgulama E-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna Takas Bank İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş yazarak "Takas Bank Bireysel Emeklilik bilgilendirme İşlemleri" başlığına ulaşabilirsiniz. Eğer adınıza BES düzenlenmiş ise ilgili sayfada görebilir, sözleşme türü durumu hesap açılış tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca işlemler başlığında, bakiye ve hareket raporuna ulaşabilir, üst satırdan devlet katkısı taahhüdünü görebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali Oluyor mu?
Bireysel emeklilik iptali mümkün. Bireysel emeklilikten ayrılmaya karar verdiğinizde, ayrılma talep formunu imzalayarak 20 iş günü içinde birikiminizin belirttiğiniz hesaba ödenmesini sağlayabilirsiniz. Sözleşmeden iki ay içinde cayma hakkına sahipsiniz. Cayma hakkını kullanmanız için karmaşık prosedürlere ihtiyaç duymazsınız, bildiriminin şirkete ulaştığı tarih itibarıyla cayma hakkı kullanılmış sayılır. Bireysel emeklilik hesabında bulunan birikiminiz, bildirimin şirkete ulaşmasından sonraki on iş günü içerisinde size iade edilir. Sigorta şirketi tarafından, fon toplam gider kesintisi haricinde yapılan diğer tüm kesintiler de aynı süre içinde tarafınıza iade edilir. Diğer yandan sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödenmesine ara verme hakkınız da bulunuyor. Herhangi bir bildirim yapmanıza gerek olmayan ara verme sürecinde, üç ay boyunca yapmadığınız ödemelerde ödemelere ara verdiğiniz kabul edilir.

Siz de emeklilikteki hayallerinizi gerçekleştirmek, güven içinde emeklilik geçirmek için ilk adımı Sigortamjet ile atabilirsiniz. Uzman kadrosu ve ileri teknolojiye sahip altyapısı ile birçok sigorta şirketinin tekliflerini kolayca değerlendirin. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeyi geç kalmadan seçerek huzurlu bir emeklilik için birikime başlayabilir; geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

Alanında lider 24 sigorta şirketinin 300’den fazla sigorta ürünü arasından ihiyacınıza en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz.