Dask Sorgulama

Dask Sorgulama

Hızlı Teklif Almak için Arayın
Dask Sorgulama

Deprem kuşağı bölgesinde yer alan Türkiye, sarsıcı ve yıkıcı yer hareketleri bakımından sürekli olarak risk altında bulunuyor. 1999 yılındaki Marmara depreminden sonra ülkemizde yaşanan kayıpları önlemek ve maddi zararların önüne geçmek amacıyla hayata geçirilen DASK, devlet tarafından zorunlu hale getirilen bir sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası ile deprem nedeniyle gerçekleşen yangın, yer kayması, tsunami ve infilak gibi risklerin doğurabileceği zararların karşılanması hedefleniyor. Poliçede yer alan belirli limitler dahilinde karşılanabilen hasarlar için binalar, kısmen ya da tamamen zarar görmüş olsa da teminat kapsamında bulunuyor.

 

DASK Azami Teminat Limiti Nedir?

DASK sigortası deprem mağdurlarının hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmelerini amaçlıyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu, her yıl inşaat maliyetlerini göz önünde bulundurarak azami tutarda bir teminat limiti belirliyor. 2018 yılında belirlenen azami teminat tutarı baz alındığında tüm yapılar için bu rakam 190 bin lira seviyesinde bulunuyor. Bu tutar belirlenirken yeniden inşa edilmesi gereken konutun maliyeti göz önüne alınıyor. Sigorta bedeli ise azami teminat oranını geçmeyecek şekilde taşınmazın yapısına, büyüklüğüne ve inşaat kalitesine göre farklılık gösteriyor. Sahip olduğunuz taşınmaz bedeli sigorta azami tutarını aşıyorsa, sigorta şirketinden ek teminat alabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz konut sigortası yaptırarak ekstra masrafları bu sigortadan da karşılayabilirsiniz.

 

DASK Hesaplama Yöntemi Nedir?

Ülkemiz deprem bölgesi haritaları baz alınarak beş ayrı bölgeye ayrılıyor. DASK prim hesaplama yöntemleri uygulanırken taşınmazın hangi bölgede olduğu önem taşıyor. Deprem oluşum riski yüksek olan bölgelerde bu riske paralel olarak primler daha yüksek olurken, riskin az olduğu yerleşim bölgelerinde ise DASK fiyatları daha düşük seviyelerde seyrediyor. Üç farklı değişkenle hesaplanan sigorta fiyatları için yapı kalitesi de bir etken olarak göze çarpıyor. 15 farklı prim türünün olduğu DASK sigortası hesaplanırken bölge ve yapı türü birim bedelinin oluşmasını sağlıyor. Bu oran sigorta yaptırılacak taşınmazın metrekare alanı ile çarpılıyor ve yıllık toplam poliçe bedeli kolaylıkla bulunabiliyor. Kısaca, deprem sigortası fiyatları bu değişkenlere göre farklılık gösteriyor. DASK poliçe bedeli yıllık olarak ve peşin ödeniyor.

 

Deprem Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deprem sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun güvencesi altında gerçekleşen bir sigorta türü olarak biliniyor. Beyan esasına dayalı bir sigorta türü olan deprem sigortasını yaptırırken verilen beyanların doğruluğu son derece önem taşıyor. Yanlış beyana dayanarak yapılan sigorta, DASK sorumluluğunda olmuyor. Bu nedenle deprem sigortası yaptırırken sigorta şirketinizle paylaştığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerekiyor. Eksiksiz ve net bilgilerle düzenlenen poliçe ile taşınmaz hasarlarını güvence altına alabilirsiniz.

 

Deprem Sigortası Yaptırırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Deprem sigortası yaptırırken sigorta şirketine bazı belgelerin sunulması gerekiyor. Bunlar;

  • Sigortalının iletişim ve kimlik bilgileri,
  • Taşınmazın inşa edildiği yıl ve tapu bilgileri,
  • Taşınmazın yapı tipi ve kat sayısı,
  • Taşınmazın metrekare olarak yüzölçümü ve kullanım amacı,
  • Hasar durumu,
  • Taşınmazın tapu fotokopisi

Bu belgelerle sigorta şirketine başvuru yaparak kısa sürede deprem sigortası sahibi olabilirsiniz. Yıllık olarak ödenen deprem sigortası primleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen tarifeler baz alınarak oluşturuluyor. Herhangi bir taşınmaz için deprem sigorta bedeli sabit oluyor. Yani, farklı sigorta şirketleri tarafından aynı taşınmaz için birbirinden değişik fiyatlar belirlenmesi söz konusu değil. Poliçe süresi henüz bitmeyen deprem sigortaları için poliçe bedeli üzerinden belirli oranda indirimler uygulanabiliyor. Sigortalanmak istenen daire sayısı sekizin üzerinde olduğunda veya toplu konut binaları söz konusu olduğunda da çeşitli indirimler yapılabiliyor. DASK poliçe sorgulama işlemini Sigortamjet üzerinden kolaylıkla yapabilir, deprem sigortası teklifi almak ve poliçe yenilemek için 0850 811 0 111 no'lu müşteri hizmet hattını hemen arayabilirsiniz.

EN UYGUN FİYAT GARANTİSİ

Hızlı Teklif Almak için Arayın
Alanında lider 24 sigorta şirketinin 300’den fazla sigorta ürünü arasından ihiyacınıza en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz.