En Yalın Anlatımıyla Araç Kasko Değeri
En Yalın Anlatımıyla Araç Kasko Değeri
  23 Aralık 2020 Çarşamba

En Yalın Anlatımıyla Araç Kasko Değeri
Kara taşıtları sigortası kısa adıyla kasko, karayolunda kullanılabilen motorlu motorsuz taşıtlar ile römork, karavan, iş makineleri ve traktörlerde herhangi bir zarar uğraması durumunda oluşacak zararı karşılamaya yönelik sigorta türlerinden biridir. Kasko, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak üçüncü kişilere verilen zararı karşılamayıp, sigortalanın zararını karşılayan isteğe bağlı sigorta türüdür. Sigorta poliçesi kaza, aracın yanması, üçüncü kişilerin verdiği zararlar, çalınma veya çalınmaya teşebbüs sırasında oluşan hasarları kapsayabileceği gibi, dar kapsamlı sigorta poliçesi olduğu açıklıkla belirtildiği takdirde sadece birini de kapsayabilir. Sigorta poliçesinin niteliğine göre kapsamı genişletilebilecek poliçe, sigortalıyı yangın kaza doğal afet ve benzeri birçok olay sonucunda oluşacak zararını tazmin edilmesini sağlar. Sigorta poliçesi oluşturulurken poliçe tutarının oluşturulmasındaki en önemli etken, araç kasko değeri olarak karşımıza çıkıyor.

Araç Kasko Değeri Nedir? Kasko değeri en sade anlatımla aracınızın marka model ve üretim yılının hesaba katılarak aracın ortalama piyasa değerinin hesaplanmasıdır. Bu değer sigorta şirketleri tarafından size teklif edilecek poliçe tutarının en belirleyici unsurudur. Ayrıca hasar oluştuğunda ödenecek tazminat tutarı aracınızın güncel kasko değeri baz alınarak belirlenir.

Araç Kasko Değeri Neye Göre Belirlenir?
Aracınızın kasko değeri, piyasa fiyatı göz önüne alınarak Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından belirlenir. Her ay güncellenen araç değerleri birlik tarafından kasko değer listesi adı altında yayınlanır. Araç kasko değeri hesaplama, ikinci el araç ilan siteleri yanı sıra ithalatçı ve imalatçı firmaların yayınları ile gazete ve dergiler taranarak yapılır. Araç değerleme listeleri oluşturulurken, ayrıca araç alıcı ve satıcılarının fatura ve benzeri belgeleri de dikkate alınır. Değer hesaplamaları 15 yaşına kadar olan araçlar için geçerli olup daha eski araçlarda değer belirleme sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki anlaşma ile belirlenir.

Araç Kasko Değeri Listesi Nedir? Araç kasko değeri çeşitli veriler taranarak oluşturulan araçların piyasa değerlerini ifade eder. Bu değerler baz alınarak Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak bir liste yayınlanır. Araç Kasko Değeri Listesi adı altında yayınlanan liste ile 15 yaşına kadar olan araçların marka model ve yıl kriterlerine göre sınıflandırılır. Sigorta şirketleri tarafından kasko değeri oluşturulurken, en önemli ölçüt olarak araç kargo listesindeki değerine bakılır. Araç kasko değeri, oluşturulacak poliçedeki teminatlara göre şekillenerek kasko bedeli belirlenir. Mevcut teminatlara ek olarak araç sahibinin talebi ile ek kriterler eklenerek poliçe kapsamı genişletilebilir. Araç sahibi ihtiyaçlarına göre yurt dışında gerçekleşen hasar ve kayıplar, aracın orjinalinde olmayan daha sonra eklenmiş aksesuarlar ve anlaşmalı servislerde onarım gibi ek teminatlar alabilir.

Araç Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç kasko değeri sorgulama; sigorta şirketlerinin poliçe bedeli oluştururken başvurdukları bir yöntem olması yanında araç sahiplerinin de araçlarının değerini öğrenerek kasko poliçesi yaptırmak istedikleri şirketleri tercih ederken başvurdukları en önemli kaynaklardan biridir. Araç kasko değeri öğrenme yöntemi iki şekildedir. Aracınızın kasko değerini öğrenmek için sigorta danışmanınızdan yardım alabileceğiniz gibi, internet üzerinde araca ait marka model ve üretim yılı bilgilerini girerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Siz de üçüncü şahıslara vereceğiniz zararlara karşı zorunlu olarak yaptırılan trafik sigortasının yanında, kasko sigortası yaptırarak kendi aracınızı da güvence altına alabilirsiniz. Çarpma, çalınma ve yanma sonucu oluşacak hasarlara karşı koruma sağlayarak, aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Sigortamjet aracılığı ile online olarak birçok sigorta şirketinden ihtiyaçlarınıza uygun poliçenizi seçebilir poliçe kapsamını detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Alanında lider 24 sigorta şirketinin 300’den fazla sigorta ürünü arasından ihiyacınıza en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz.